Tuniška zvijezda Ons Jabeur nadoknadila je set zaostatka za Marie Bouzkovom i tako probila barijeru četvrtfinala na najvećim turnirima iz trećeg pokušaja. Na Australian Openu 2020. i Wimbledonu prošle godine izgubila je od u tom trenutku bolje rangiranih igračica, od Sofije Kenin (kasnije i osvajačice u Melbourneu), odnosno Arine Sabalenke.
Izabrala biti kakva jesam
Sada u Wimbledonu već od trećeg kola više nema bolje rangirane tenisačice od nje, budući da je Jabeur u turnir ušla kao broj 2 na WTA ljestvici, a da je Iga Swiatek ispala od Alize Cornet.
– Jako sam sretan i zadovoljna i nadam se da će se moj niz nastaviti – nije bila od velikih riječi Jabeur koja je kroz godine postala ikona arapskog dijela svijeta.
Prije svega jer nikad prije jedna Arapkinja nije igrala tako važnu ulogu u vrhu svjetskog tenisa, odnosno jer pri opisivanju Ons uvijek ispred stoji predznak “prva”.
Ona je prva Arapkinja u povijest koja je prošla do 3. kola Grand Slam turnira (Roland Garros 2017), ona je prva Arapkinja koja je ušla u svjetskih Top 50 (veljača 2020), prva koja je ušla u Top 10 (listopad 2021), prva koja je igrala WTA finale (Moskva 2018), prva koja je osvojila WTA turnir (Birmingham 2021)…
Karijera joj je postupno išla prema gore i pri tome je danas 27-godišnjakinja iz Ksar El Hellara uvijek nosila ne samo nadanja nacije već cijelog arapskog svijeta.
– Vidim sebe kao osobu s misijom – rekla je nedavno u Berlinu, gdje je osvojila svoj treći WTA turnir, a drugi na travi.
– Govorim sebi da sam sama izabrala ovo raditi, izabrala biti osoba kakva jesam i, ajmo reći, da sam izabrala biti inspiracija ljudima. Želim podijeliti sve ovo što proživljavam s ljudima i privući što više novih, sljedećih generacija u ovaj sport. Ne vidim to kao teret koji nosim, dapače, to mi je zadovoljstvo i obaveza. U neku ruku i dio posla, dio zašto igram danas i nadam se da će i zbog mene biti još puno više igračica iz Afrike na Touru.
Zbog svega toga, odnosno što kroz tenis širi slavu Tunisa, Afrike i arapskog svijeta, kod kuće je dobila nadimak “ministrica sreće”.
U svojim početničkim godinama zvali su je, pak, “Roger Federer iz Tunisa” zbog igračkog stila i posebno slice udarca. Prošle godine, kada je igrala prvo četvrtfinale Wimbledona, upravo joj je Švicarac osobno čestitao na uspjehu, a ona se – sledila.
– Nisam znala što mu reći, samo sam tražila zajedničku fotografiju.
Veliki fan kratkih lopti
Sa 165 centimetara visine, njezina se igra ne vrti oko snage udaraca već oko vještine, taktike, lucidnosti, a pri tome joj je skraćena lopta svojevrsni zaštitni znak.
– Veliki sam fan kratkih lopti jer uvijek služe svrsi, a suparnica nije zapravo sigurna što može očekivati, pa ih dosta puta iznenadim, zateknem na krivoj nozi – objasnila je Ons.
Dosad ju je “drop shot” dobro služio i u Wimbledonu, nije izgubila ni set sve do četvrtfinala s Bouzkovom, ali to njezino oružje vjerojatno bolje nego bilo tko drugi poznaje njezina sljedeća suparnica. Jer na putu do finala stoji joj prijateljica i majka dvoje djece, Tatjana Maria.
– Teško će mi biti igrati protiv nje jer smo dobre prijateljice, družimo se, njezina me obitelj zove na roštilj, a obožavam njezinu djecu. Stariju, Charlotte, sam pokušavala nagovoriti da navija za mene – sa smijehom je ispričala Jabeur.
– Drago mi je zbog Tatjane što je došla u polufinale s dvoje djece, a drugo je rodila prije malo više od godine dana. To je nevjerojatna priča. Žao mi je samo što neće biti nagrađena s bodovima, to bi joj puno značilo zbog renkinga.
SVE NAJNOVIJE VIJESTI IZ TENISA: TENISKE VIJESTI
Ja sam Dejana Rakić. Magistrica sam komunikologije, smjer mediji i prvostupnica povijesti. Radila sam na Inportalu - portalu za osobe s invaliditetom kao honorarna novinarka. Također sam pisala za časopis Riječ slijepih. Trenutno sam zaposlena u Hrvatskoj knjižnici za slijepe kao stručna suradnica u korekturi teksta.
