Znate li što je Facebook engagement rate ili ti po našem stopa angažmana? U biti kada se priča o stopi angažmana, pokušava se objasniti na koji način korisnici stupaju u interakciju s nekom određenom stranicom ili brandom.
Svijet Internet marketinga se toliko razvio da čak postoji i formula po kojoj se izračunava stopa angažmana, a ona vam izgleda ovako:
Facebook stopa angažmana = komentari, lajkovi, dijeljenja, spominjanja / doseg objave
Sada, kažu kako postotak od 1-2% na pojedinim objava znači da svoj posao radite dobro. Ova brojka će ovisiti o tome koji izvor ste pročitali, ali u konačnici dođe na isto.
Ako vam je pak, taj postotak ispod navedene brojke, znači da imate neaktivnu bazu korisnika kojima se vaš sadržaj baš i ne sviđa.
U biti, vama sad vjerojatno ništa nije jasno, jel tako? Pogledali ste naslov, a gle ono ja tu nešto pametujem o Internet marketingu. Polako, dolazimo do toga.
Američka turneja
Nakon ranog ispadanja s Indian Wellsa, Marin Čilić je nekidan završio i svoj nastup na Miami Openu. Za Marina su kobni bili mladi Denis Shapovalov te Andrej Rubljev. E sad dolazimo do ovog dijela što sam spominjao u uvodu.
Stopa angažmana na tim objavama je IZNOSILA 16% i 21% što će reći kako imam brutalnu stranicu punu aktivnih korisnika kojima se sviđa moj sadržaj. U biti realnost je nešto sasvim drugo. Trolovi su svuda oko nas.
Prosipanje žući
Ovo pitanje iz naslova teksta me već duže vrijeme mučilo. S vremena na vrijeme znao sam viđati objave vezane uz Marina od raznih portala.
Količina negativnih komentara koja se skupi na objavama nakon svakog Marinovog poraza mi je bila nevjerojatna. A onda sam napravio stranicu, i sve te silne komentare počeo viđati i na svojoj stranici.
Pa što to prosječnog korisnika interneta natjera da toliko prosipa žuć u komentarima na jednoj sportskoj stranici? Promašaj na kladionici, slaba erekcija, nezadovoljstvo vlastitim životom…ostaje za vidjeti.
Teniska stranica na Facebooku će u listopadu napuniti tri godine. Kako je stranica rasla, tako se uvijek povećavao broj negativnih komentara nakon nekog Marinovog poraza. Komentari su bili razni: od pokušaja duhovitosti do otvorenog vrijeđanja.
Uvijek će se skupiti i onih ljudi koji će svoj komentar obrazložiti i dati neki pozitivan zaključak, ali tu dolazimo do još jednog fenomena. U tom trenutku trolovi kreću u napad prema osobama koje su ostavile pozitivan komentar.
Marinova prošla sezona
Ono što mu je bio jedan od životnih ciljeva, uspio je napraviti prošle sezone. Vodio je Hrvatsku do naslova u Davis Cupu i time začepio usta kritičarima koji mu nikad nisu prežalili onaj poraz od Del Potra.
Ostatak sezone, po nekom mom skromnom mišljenju je bio vrlo dobar. Sezonu je završio s 44 pobjede, TOP 10 rankingom, Grand Slam finalom, ATP 500 naslovom u Queensu čime je 11. sezonu zaredom došao do ATP naslova, plasirao se na završnicu osmorice najboljih i osvojio Davis Cup.
Sve ovo sam spomenuo u kontekstu toga da shvatite koliko je njegova sezona dugo trajala. Dok smo mi igrali finale Davis Cupa, Thiem je vjerojatno započeo s pripremama za novu sezonu.
Predugačka sezona je imala svoju cijenu. Premalo vremena za pripreme uz načeto koljeno koje ga je ove sezone udaljilo s terena na određeno vrijeme. Povratnički turniri su upravo ovi u Americi i bilo bi iluzorno očekivati fantaziju od igre i rezultata.
Pogled u budućnost
Teniska sezona se zahuktava, približava se zemljani dio sezone i vjerujem kako će Marin uskoro opet biti onaj pravi. Jer, realno gledajući za nekoliko godina bi vam mogao faliti, a onda sam siguran kako će isti ti koji su pljuvali govoriti; e di su oni dani kad je igrao Čilić?
Sada, kada ovako gledam, pitam Vas: Je li ijedan sportaš u hrvatskoj povijesti bio toliko osporavan; neovisno o sportu?