Nakon intervjua u vezi tenisa u Srbiji, donosimo Vam intervju s teniskim kolegom iz Bosne i Hercegovine. Njega možete pronaći na Instagramu pod profilom Bosnian Tennis.
Pa, za početak, kakvo je stanje s tenisom u Bosni i Hercegovini?
Tenis je kao i u cijelom svijetu dosta otežan zbog korona virusa. Tenisači igraju dosta manje turnira, a takmičarski mečevi su puno bitniji od sparinga na terenu.
Prošla godina je bila jako teška, pogotovo za mlađe igrače koji su imali mogućnost igrati samo na pojedinim turnirima, a ne kao i obično.
Što se tiče seniora, Damir Džumhur pokušava se vratiti u TOP 100, Mirza Bašić je odigrao nekoliko solidnih Challengera, Tomo Brkić je osvojio prvi ATP turnir, a Nerman Fatić je također imao nekoliko solidnih mečeva u ova 2 mjeseca.
Vidio sam da ste nedavno imali intervju s novim Davis Cup izbornikom Zoranom Zrnićem. Pa kakvi su njegovi planovi što se tiče reprezentacije?
Da, osim toga što je odličan trener, Zoran Zrnić je jako ljubazna osoba, koja i našem profilu pomaže koliko god može.
Debi na klupi je imao protiv Južne Afrike, gdje je Davis Cup tim igrao sjajno, te smo pobijedili sa 3-1. Naredni meč igramo protiv Perua, taj meč bi se trebao igrati u septembru.
Njegov kao i cilj reprezentativaca je da slavimo protiv Perua, i plasiramo se u 1. svjetsku grupu.
Što se događa s Džumhurom? Dugo godina je bio u TOP 100, međutim u zadnje vrijeme su iza njega puno lošiji rezultati.
Na Damirov pad su imali utjecaj brojni faktori, i pehovi. Izgubio je dosta bodova u godini gdje je branio 2 ATP titule.
U julu 2018. je bio 23. na svijetu, a sada je poprilično daleko od toga. Imao je pehove i sa povredama, kao i sa ždrijebovima. Na Grand Slamovima je dobivao teške protivnike (Monfils, Federer, Wawrinka, Đoković…).
Nadam se da će Damir u budućnosti napredovati na ATP listi, za 2 mjeseca puni 29 godina, i definitivno još ima vremena za dobre rezultate.
I Mirza Bašić je ne tako davno bio u TOP 100. Što se trenutno s njim događa? Trenutni ranking mu je ispod 300-tog mjesta.
Situacija je slična kao i sa Damirom, brojni pehovi. 2018. je osvojio ATP 250 turnir u Sofiji, a godinu dana poslije je ispao u prvom kolu.
Mirza je jedan jako vrijedan i predan tenisač, i u zadnjih mjesec dana je napredovao oko 20-ak pozicija, i ne sumnjam da će se rast na ATP listi nastaviti.
Aldin Šetkić je izabran u ITF vijeće igrača za Europu. Što to točno znači za njega i koji su mu planovi za nižerangirane igrače?
Velika je čast imati igrača iz svoje države na jednog tako visokoj funkciji. Aldin je dugi niz godina među 200/300 igrača na svijetu.
Sigurno je da je on to zaslužio, a ITF može dobiti mnogo toga sa njegovim članstvom. Aldin predstavlja nižerangirane tenisače (ispod 300. mjesta na ATP listi), te će se brinuti za uslove mladih igrača.
Naravno, koristi bi trebao imati i tenis u BIH, a jedan od Aldinovih prioriteta je i gradnja Nacionalnog teniskog centra u Bosni i Hercegovini.
Kakva je trenutna situacija u ženskom tenisu u BiH? Koju igračicu bi izdvojili?
Naš tenis već dugo vremena nema igračice među 300 najboljih. Trenutno najbolja je 24-ogodišnja Dea Herdželaš, koja se nalazi oko 375. mjesta.
Ona je sa 19 godina imala renking karijere, i od nje smo sigurno očekivali više u godinama ispred nas. Druga najbolje rangirana igračica je Nefisa Berberović, koja ima 20 godina.
Kažu da na mladima svijet ostaje, pa iskače li netko od juniora i juniorki u Bosni u Hercegovini?
Talenta u mlađim kategorijama sigurno da ima. Međutim, infrastruktura što se tiče tenisa u BIH i nije baš najbolja.
Mnogi mladi igrači zbog financijskih uvjeta prekinu svoju karijeru. Što se tiče trenutne situacije u muškoj kategoriji bih izdvojio Nemanju Maleševića, Edina Mulalića i Marka Maksimovića.
Nemanja je 2019. godine igrao četvrtfinale EP za juniore, te je 2019. i 2020. igrao jako dobre profesionalne mečeve, gdje je upisao pobjede protiv igrača koji su i do 1000 mjesta bolji na ATP listi.
Edin ima 16 godina, a on trenira na Tipsarević akademiji, i već sada je upisao par pobjeda protiv 2-3 godine starijih od sebe. Marko je prošle godine bio jedan od najboljih evropskih igrača do 14 godina, a koliki je talent govori i činjenica da je proglašen za najperspektivnijeg sportaša Bosne i Hercegovine.
U ženskoj kategoriji se najviše izdvaja Suana Tucaković, višestruka prvakinja BIH koja je trenutna najbolje rangirana na ITF juniorskoj listi.
I za kraj, koga vidite kao pobjednike na preostala tri Grand Slama u obje konkurencije?
Što se tiče muške kategorije favoriti na svakom Grand Slamu su Đoković, Federer i Nadal. Također tu je i nekoliko mlađih igrača koji mogu skinuti skalp ovoj trojici, i doći do same završnice.
Kao osvajača Roland Garrosa vidim Rafu Nadala, a kao osvajača Wimbledona i US Opena vidim Novaka Đokovića.
Što se tiče ženske kategorije, tu je uvijek teže da se predvidi, međutim u završnici sva 3 GS-a očekujem Osaku, Barty, i Halep. Naravno, tu je i legendarna Serena Williams.