Otvorite vino i nazdravite. Jer od svih doba, živimo u ovome kada su vrhunski i omiljeni nam sportaši postali baš kao vino – sve bolji s godinama.
Drugi sportovi
Van Basten, osvajač triju nogometnih zlatnih lopti, zadnju je osvojio 1992. s 28 godina. Brazilski čarobnjak Kaka, recimo, je 2007., na vrhuncu karijere, kada je proglašen najboljim igračem na svijetu, imao 25 ljeta.
A pogledajte vi danas ovu portugalsku mašinu, Ronalda, s brojem 7 na leđima. Čovjek žuri s osmine finala lige prvaka kući da odradi na vrijeme seriju od tisuću trbušnjaka. I koji je rezultat?
Dvije povezane Zlatne lopte u 31. i 32. godini života. Ništa manje čudesan Leo Messi s 32 godine. Evo i našeg Luke Modrića.
- Što bi htio za 33. rođendan? Hmm, paaa, Zlatnu loptu.
- Ajde ne budali Luka, pa Van Bastenov mali ti se s 32 prijavio na Zavod za mirovinsko osiguranje u Utrechtu, a ti bi s 33 bio najbolji nogometaš na svijetu?
- Pa šta fali, takva su vremena.
I da, zaista jesu. Pa pogledajte vi, ovo Svjetsko prvenstvo u košarci. Srbija i SAD. Jedni favoriti, a drugi s trećom najjačom ekipom isto favoriti. Ali djeco, ovo vam je Scola. Luis Scola sve pomeo. 39 godina majstor ima.
Skuplje svjećice od rođendanske torte, ali to ga ne sprječava da baci napolje i Srbe i Francuze. Eno onaj otkačeni komentator čak zapjevao “Sve što radiš, Luise, taman je”.
U finalu nije mogao on, ali prvake Španjolce su predvodili Marc Gasol, Sergio Llull i Rudy Fernandez, svi 30+.
Stari tenisači
Daniil Medvedev je u finalu US Opena postao drugi čovjek rođen u 90-ima koji je osvojio set u Grand Slam finalu, pridruživši se tako Dominicu Thiemu koji je uspio ove godine osvojiti set na Roland Garrosu. Razumijete?
Odrasli dečki vladaju. Rafael Nadal, 33 godine su mu, u Hrvatskoj bi već imao treću vozačku jer bi mu dvije istekle, osvojio je ovaj mjesec 19. Grand Slam naslov. Osvaja ih već 14 godina.
Za usporedbu, Bianca Andreescu, pobjednica istog tog nedavno završenog US Opena, ima 19 godina. Dakle, kada je Nadal prvi puta okrunjen u Parizu, mala Biancica je vozila bicikl s pomoćnim kotačima.
A evo sada, desetljeće i pol kasnije, idu zajedno na slikanje poslije turnira, svatko sa svojim trofejem. Da stvar bude baš ono, vrh vrhova, ako Rafa mazne još jedan Slam, izjednačit će se po broju naslova s Federerom.
Uhvatite se za nešto, dakle ponavljam, Federerom koji je s 35 i 36 godina osvojio dva Australian Opena zaredom. A planove im kvari „klinac“ Djokovic. Pih, tek su mu trideset i dvije, i što je u toj godini osvojio? „Samo“ Australian i Wimbledon.
Zapravo, ne mogu vjerovati da imamo toliko sreće da Nadala, Federera i Djokovica imamo priliku ne samo gledati na najjačim turnirima, nego svjedočiti njihovoj dominaciji koju ne mogu narušiti „klinci“ u godinama kada su njih trojica već naveliko osvajali Slamove.
I ne čudim se. Danas se na prehranu sportaša pazi neusporedivo više nego prije 20, 30 i 40 godina. Svaki korak na treningu se mjeri, zapisuje, uspoređuje…
Dok spavaju, satovi sportašima mjere otkucaje srca, dubinu sna i slične parametre. O opremi s kojom igraju da i ne govorimo. Sve to je utjecalo na produženi vijek trajanja zlatnih nogu i ruku, srca i mozga.
Zaključak za kraj
Ovaj tekst je, na kraju recimo, nabrzinu sklepan pod dojmom i nisu svi podaci faktografski provjereni. Možda je Van Basten još uvijek imao 27 kada je osvojio Zlatnu loptu, a ne 28, ali poantu ste shvatili.
Ako vi imate statistiku koja me demantira u tvrdnji da su dobne granice za ostvarivanje vrhunskih i nikad viđenih sportskih pothvata debelo pomaknute, pokažite nam, stisnut ćemo vam ruku i reći, je, u pravu ste.
A možete ih i zadržati za sebe. Jer ipak bi bilo ljepše da nas pustite da uživamo u ovim godinama. Kada heroje iz djetinjstva još uvijek gledamo na tronovima.
Jer naši očevi i djedovi nisu imali tu sreću. Njihovi su sportski idoli završavali karijere prije nego što su naši došli na vrhunac.
Ipak, njima za utjehu ostaju Rolling Stonesi. Oni su omiljeni dinosauri i nama i našim očevima, možda i njihovim očevima. Samo da se ne dohvate reketa i lopte.