Prije nego krenemo na popis, malo ćemo popričati o samom backhandu. Pa kakav je to uopće udarac?
Udarac koji može izgledati kao neprirodan, ali jednom kada se savlada, podiže nivo igre na visoke standarde. Ovaj udarac je neprirodan jer kada osoba koja je dešnjak po prirodi, želi učiniti bilo kakav pokret tijela, instinktivno se pomjera prema dominantnoj strani, dakle desnoj. Zbog toga češće viđamo forehand udarce.
Jednostavan opis backhanda bio bi da je to udarac koji igrač izvodi kada mu se loptica približava na suprotnu stranu od njegove dominantne strane, i tada se loptica vraća preko mreže zamahom i udarcem unakrsno u odnosu na tijelo.
Često se koristi kao obrambeni udarac jer samo vrhunski tenisači imaju sposobnost izvesti udarac jačinom i preciznošću dovoljnom za osvajanje direktnog poena.
Kao i u slučaju najboljih forehand igrača (po našem mišljenju) i ovdje ćemo se držati igrača koji i dalje nastupaju na Touru.
Pa koji su to najbolji backhand igrači?
1. Roger Federer
Iako smo ga izostavili s popisa najboljih forehanda, ovdje to nećemo napraviti. Biti na razini kojoj je Roger već ogroman niz godina, jednostavno znači da mu udarci pripadaju nekoj višoj kategoriji.
Iako mu je backhand slabiji od servisa i forehanda, svakako ne spada u kategoriju slabosti. Dosta je igrača temeljilo svoju taktiku protiv Federera tako da su igru prebacivali na backhand, ali njegov udarac bio je na visini zadatka sve ove godine.
Užitak je gledati njegove jednoručne bekende, kao i sposobnost neutraliziranja protivnikovog servisa sa svojim backhandom. Fantastično izvodi i backhand voleje na mreži pa zato svakako pogledajte ovaj video.
2. Richard Gasquet
Mislim da ćemo se oko ovoga Francuza na popisu svi složiti. Nedavno je zabilježio i svoju 500. pobjedu na Touru, a do dosta njih došao je upravo zbog svog backhanda.
Iako nikad nije došao do Grand Slam titula, njegov jednoručni backhand jednostavno je užitak za gledanje. Njegove udarce redovito možete gledati u TOP 10 kompilacijama na Youtubeu.
Nevjerojatno efektivan udarac ima Gasquet, kojeg u području struka uspijeva udariti bez da udarac izgubi na snazi. Iako nikad nije bio u samom vrhu tenisa, uspio je u karijeri doći do 14 titula i 7. mjesta na ATP ljestvici.
3. Rafa Nadal
Kao i u slučaju Federera, tako u ovom popisu moramo istaknuti i Nadala. Iako će njegov forehand udarac postati besmrtan, nije mu ni backhand za baciti.
Tijekom čitave karijere radio je na backhandu pretvarajući ga iz slabe točke u svoju prednost. Odlična kretanja po terenu omogućila su mu da udara flat backhande, čime uspijeva raditi tranziciju iz obrane u napad.
Backhand mu je jako pouzdan udarac, a njega koristi izuzetno pametno kako bi mogao doći u poziciju da iskoristi svoje jače oružje, a to je neobranjivi forehand.
4. Kei Nishikori
Jedini japanski igrač koji je bio u TOP 5 svjetskog tenisa, a i prvi Azijat koji je igrao finale Grand Slama, za kojeg nam je drago što je izgubio.
Kei se polako vraća u sami vrh svjetskog tenisa nakon ozljede koja ga je dugo držala van terena. Kada mu backhand radi dobro, to je jedan od najtežih udaraca za vratiti u tenisu.
Njegov dvoručni backhand je silovit udarac, a razlog je taj što pri udarcu težište spusti dosta nisko, a zadrži jačinu. S osnovne linije također voli ranije udariti backhand što dovodi protivnike u probleme, a njemu jeftine poene.
5. Stan Wawrinka
Pa niste valjda pomislili da će ovaj popis proći bez Stana the Mana? Ako pak ne znate zašto je Stan na ovom popisu probajte na Youtubeu potražiti neke kompilacije najboljih backhanda.
Njegov jednoručni backhand jedan je od najljepših udaraca u tenisu, dok je istovremeno užasno brz. Švicarac je došao do tri Grand Slam titule u karijeri, a njegov backhand je jedan od najzaslužnijih za taj uspjeh. Toliko ga je usavršio da može pogoditi bilo koji dio terena, i to je ono što ga izdvaja od ostalih.
Jedan od najvećih komplimenata koji se može odati Wawrinki je taj što Đoković u svom vrhuncu nikako nije mogao izaći na kraj s njegovim udarcem.
6. Novak Đoković
Udarac koji je Novaka prebacio iz odličnog u top igrača, ali i udarac koji mu je donio silne naslove na Grand Slam turnirima. Ono što ga izdvaja od ostalih igrača je raznovrsnost udaraca koje može producirati na backhandu bez nekih velikih grešaka.
Njegov backhand slice odličan je primjer kako perfektno izvesti udarac. Spusti težište tijela pri udarcu, a koristi ga i za napad i obranu.
Svoj backhand odlično primjenjuje i u situacijama gdje je napadnut i razvučen preko cijelog terena, a zbog svoje nevjerojatne fleksibilnosti tijela loptice uspijeva neugodno vraćati.
To je jedan od razloga zašto ga i smatraju najboljim reternerom u povijesti tenisa.
7. Gilles Simon
Dugo smo razmišljali koga zadnjeg istaknuti, i stali smo kod Gillesa Simona. Možda ga se ne bi sjetili svi, ali nama je pao na pamet znajući kakve je probleme zadavao našem Marinu Čiliću, što pokazuje i njihov međusobni omjer.
Tenisač je to koji nema neki posebno opasan udarac, ali zahvaljujući svojem pouzdanom dvoručnom backhandu stigao je do visokog 6. mjesta na ATP ljestvici i čak 13 titula.
Ono što se najviše ističe kod njegovog backhanda mogućnost je apsorbiranja udaraca uz odlično kretanje po terenu.
Mi smo stali na sedmorici bekendaša. Kako bi vaš popis izgledao?