Connect with us

Što tražite?

Blog

Koliko druge države ulažu u tenis?

ntc zagreb

Kada se pogleda Nacionalni teniski centar u Zagrebu, koji je svečano otvorio prvi hrvatski predsjednik, mi smo pravo tenisko čudo.

Ulaganje u igrače, teniske terene i ostalu infrastrukturu, izobrazbu trenera, fizioterapeuta stvara preduvjete za neke buduće uspješne temelje i rezultate. Dovoljno je pogledati bilo koji drugi sport u Hrvatskoj i doći ćemo do istog zaključka.

Sportaši i sportašice produkti su samih sebe, infrastruktura je skoro pa katastrofalna, a ono malo ulaganja fokusirano je na daljnju centralizaciju Hrvatske.

Koliko druge države ulažu u tenis?

Tenis je već duže vrijeme globalno popularan sport koji se igra u svim dijelovima svijeta.

To znači da neke zemlje popularizacijom tenisa žele sebe staviti na sportsku mapu svijeta.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Države koje imaju Grand Slam turnire svijet su za sebe zbog ogromne zarade koje donose svojim savezima. S obzirom na to da su njihovi savezi neprofitne organizacije, kompletni se iznosi vraćaju nazad u tenis ulaganjem u infrastrukturu, financiranjem tenisača i tenisačica svih uzrasta.

To je dovoljno da zaključite koliko se novca tamo ulaže u tenis.

Stoga te zemlje nećemo ni isticati, već ćemo se posvetiti drugima i pitati se kako oni mogu, a mi ne možemo. Za neke zemlje bit će vam jasno, za neke ćete se iznenaditi jer su se našle na popisu. Pa krenimo redom.

1) Škotska

Kada jedno vrijeme imaš prvog igrača u singlu te prvog igrača u parovima, realno je za očekivati porast interesa za tenisom u cijeloj zemlji.

Braći Murray trebamo pridružiti i paraolimpijca Gordona Reida, osvajača zlatne Olimpijske medalje te Australian Opena i Wimbledona. Na tragu uspjeha ovoga trojca radi se na povećanju dvoranskih terena diljem zemlje.

Advertisement. Scroll to continue reading.

koliko druge države ulažu u tenis

Riječ je o ulaganju od 15 milijuna funti i povećanju broja sa 112 na 225 terena. Zajedničko je to ulaganje Lawn Tennis Associationa i sportscotlanda, državne agencije za sport.

Predsjednik teniskog saveza Škotske kaže kako je broj amaterskih igrača porastao s 30.000 na 54.000, a veliki broj njih došao je nakon uspjeha braće Murray.

Povrh toga, dolazi do puno većeg ulaganja u cijeloj Velikoj Britaniji. Lawn Tennis Association nakon uspješnog pilot projekta kreće u realizaciju projekta vrijednog 250 milijuna funti.

Cilj je poboljšati infrastrukturu, povećati broj teniskih terena, povećati broj djece te potaknuti amatere da igraju cijelu godinu. Jedan od pokretača te inicijative je udruga Transforming Brittish Tennis Together.

U narednom desetljeću cilj LTA-e je 750 novih dvoranskih terena te obnoviti 4000 postojećih terena. U Sheffieldu, koji je bio odabran za pilot projekt, nakon obnove 6 terena došlo je do porasta aktivnosti među djecom i odraslima.

Advertisement. Scroll to continue reading.

2) Češka

Pliškova, Kvitova, Strycova, Siniakova, Safarova, Vondrousova, Kr. Pliškova, Allertova, Krejcikova, Martincova, Bouzkova. Nabrojane češke tenisačice nalaze se u TOP 200 na svijetu, s Pliškovom i Kvitovom, koje su u TOP 10.

Ovoliki broj čeških tenisačica nije slučajan. I u povijesti je bilo odličnih čeških tenisačica poput Navratilove, Novotne i ostalih pa se postavlja pitanje kako je moguće da su Česi toliko uspješni u tenisu?

zašto su česi toliko dobri u tenisu

Jedan je od razloga taj što je tenis uz nogomet i hokej najpopularniji sport pa je samim time skoro i nacionalni sport.

Za teniske klubove kaže se da su jedni od najboljih na svijetu jer pružaju vrhunske uvjete za mlade igrače. Prag je teniski centar, ali i ostali dijelovi zemlje nisu zapostavljeni.

Jedna od zanimljivosti je Češka liga koja se igra na četirima lokacijama u zemlji, u centrima s vanjskim i dvoranskim terenima uz sve popratne sadržaje koji dolaze uz takve centre, poput restorana, fitnessa, modernih svlačionica, dobre rasvjete, izolacije.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Znate li za ove podatke? Češke tenisačice osvojile su Fed Cup čak 5 puta od 2011. godine, dakle kad god su malo ozbiljnije krenule, otišle su do kraja.

Njihovi muške kolege Davis Cup su osvojili 2012. i 2013. godine na krilima dvojca Berdych i Stepanek.

3) Španjolska

Ova država vas neće začuditi na našem popisu jer Španjolska je sportska država s uspjesima. Primjerice, na Olimpijskim igrama 2016. godine nastupilo je 306 sportaša i sportašica natječući se u 25 sportova.

Na toj Olimpijadi osvojili su 17 medalja, a dvojac Rafa Nadal i Marc Lopez osvojio je zlatnu medalju u parovima.

što izdvaja španjolski tenis od ostatka svijeta

Što izdvaja španjolski tenis od ostatka svijeta?

Miguel Crespo, jedan od vodećih španjolskih trenera, pobrojao je osam elemenata koji su posebni zbog španjolske kulture, geografije i povijesti, a izdvajaju ih od drugih.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Tako je izdvojio: tenisku povijest u Španjolskoj, dobru strukturu turnira, kompetitivne klubove, edukaciju trenera, odlične vremenske uvjete, zemljane terene, mentoriranje igrača, upornost i težak rad.

Kod Španjolaca mi se sviđa njihov sistem natjecanja među klubovima gdje do izražaja dolazi njihova kompetitivnost i želja za pobjedom. Kao i u drugim sportovima, rivalstva su velika i igrači se žele dokazivati.

Jedan od razloga zašto su toliko dobri u tenisu je i odličan sustav juniorskih natjecanja, ali i manjih profesionalnih turnira. Za tenisača u razvoju to je velika prednost u odnosu na njegove kolege iz drugih zemalja.

U samo nekoliko sati od Barcelone (koja je teniski centar Španjolske) možete obići jako puno turnira i igrati profesionalno čak cijelu godinu.

Uostalom, Barcelona je zračnom lukom jako dobro povezana s ostalim europskim gradovima zbog čega je dosta igrača preferira.

Dok sam pripremao tekst, pročitao sam jednu izjavu španjolskog trenera koji kaže sljedeće: “U Španjolskoj pazimo na tri stvari koje igrač mora poboljšati: trenere, turnire i igrače.

Advertisement. Scroll to continue reading.

4) Kazakhstan

Za njih vrijedi ono pravilo da popularizacijom sporta žele sebe staviti ne samo na sportsku kartu svijeta, već na kartu svijeta općenito. Jer, što vam prvo padne na pamet kad se sjetite Kazakhstana? I, meni isto.

Već dugo vremena se u zemlji dosta novca ulaže u sport, a njega naravno imaju zbog ogromnih rezervi nafte i plina. Pa smo tako mogli gledati Astanu u Ligi Prvaka, biciklizam im je donio puno medalja na Olimpijskim igrama, a čini se kako imaju i dobru taktiku za tenis.

kazakhstan ulaganje u tenis

Naime, kako sami i nisu imali igrače, odlučili su ih kupiti, pa su tako pod svoje okrilje doveli Golubeva, Voskoboevu, Shvedovu, Kukushkina, Karatanchevu i još neke druge.

Naravno, ovo nisu TOP 10 igrači (izuzev Shvedove koja je osvojila Grand Slam naslove u parovima), ali stavili su se na kartu teniskog svijeta.

Sami igrači kažu kako im je to bila najbolja odluka u karijeri jer zbog prevelike konkurencije u Rusiji jednostavno nisu mogli doći do najboljih rezultata i “isplivati” pored ostalih odličnih igrača.

Advertisement. Scroll to continue reading.

U Kazakhstanu im je dana novčana potpora, odlični treneri i uvjeti.

Tenis su uspjeli popularizirati i dobrim nastupima reprezentacije koja već nekoliko godina nastupa u Svjetskoj skupini Davis Cupa i redovno uspijeva proći prvo kolo.

Da su neugodni, mogli smo vidjeti i mi u Davis Cup meču odigranom u Varaždinu. Kukuskhin je bio bolji od Ćorića, a parovi su opasno prijetili našem dvojcu Dodig/Mektić.

teniski shop

Trenutno su njihove najveće teniske nade Zarina Diyas, Yulia Putintseva te Alexander Bublik.

Mi smo izdvojili ove četiri države. Koje države bi vi izdvojili i mislite li da može doći do promjena u Hrvatskoj?

Advertisement. Scroll to continue reading.
Članak napisao

Advertisement

Daj mi još teniskih vijesti

Teniski klubovi

Teniski klubovi ZagrebTeniski klub TravnjakTK ChromosTK Chromos-SavicaTK ConcordiaTK DinamoTK FuturTK MladostTK HrvojeTK VeternicaTK ZagrebTK ITeamTK Ivan MerzTK Mala ŠalataTK MatchTK MedveščakTK MovensTK ParkTK PonikveTK...

Teniski klubovi

Teniski klubovi SplitTeniski klubovi ZadarTeniski klubovi DubrovnikTeniski klubovi MakarskaTeniski klubovi KaštelaTeniski klubovi ŠibenikTeniski klubovi BolTeniski klubovi StobrečTeniski klubovi PločeTeniski klubovi OrebićTeniski klubovi MetkovićTeniski klubovi...

Blog

Kao klinac sam volio igrati tenis. Doduše, to su bili užasni reketi i užasne loptice na improviziranim terenima u kvartu. Ali hej, bio sam...

Blog

Znate li Vi povijest tenisa? Pojedini povjesničari kažu kako, svima nama dragi sport tenis, svoje korijene vuče daleko u prošlost. Tako ga povezuju i...