Connect with us

Što tražite?

Blog

Koji teniski turniri plaćaju najviše?

koji teniski turniri plaćaju najviše

Tenis je postao iznimno popularan sport diljem svijeta, a samim time privukao je i masu sponzora koji su odlučili uložiti novce u tenis. Recimo, naš turnir u Umagu s domaćim sponzorima je prošle godine imao ukupni nagradni fond od 482.060 dolara.

Turnir u Umagu je iz serije ATP 250 što ga svrstava na peto mjesto. Iznad su turniri iz 500. serije, Mastersi od 1000, ATP Finalsi te Grand Slamovi.

Dolazimo do zaključka da se u tenisu vrte ogromni novci. Sada ćemo se pozabaviti s onim turnirima gdje se okreće najveća lova i nekim novim teniskim tržištima.

Nagrade na Grand Slamovima

Zadnjih šest godina svaki Grand Slam povećavao je svoj nagradni fond za igrače i igračice. Taj trend se pojavio nakon što su se igrači bunili kako nisu adekvatno plaćeni u odnosu na druge sportove.

S povećanjem je započeo US Open, a taj trend slijedili su i ostali Grand Slamovi.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Idemo malo pobacati brojke: pobjednik US Opena dobiva 3,7 milijuna, pobjednik Australian Opena dobiva 3,2 milijuna, pobjednik Roland Garrosa dobiva 2,29 milijuna, pobjednik Wimbledona dobiva 2,90 milijuna. Stvarno fascinantni iznosi.

Ono što je još bolje, iznosi su ogromni i za ispadanja u ranim fazama. Recimo, Ivo Karlović ove je sezone stigao do trećeg kola Australian Opena (najstariji igrač u trećem kolu Australije) i zaradio 112,500 dolara.

Petra Martić odigrala je tri odlična Grand Slama u godini dana gdje je stigla do 4. kola i time je zaradila, ukupno gledajući, 587,088 dolara. Iznosi o kojima većina nas može samo sanjati.

Koliko zarađuju igrači?

Zanimljivo je vidjeti usporedbe u smislu zarade između nekih bivših igrača i sadašnjih teniskih zvijezda. Recimo, Agnieszka Radwanska i Tomas Berdych koji su godinama u teniskom vrhu, ali opet ne tolikom vrhu da su osvajali Grand Slamove. Oni su oboje u karijeri zaradili preko 27 milijuna dolara.

Kada se vratimo u malo bližu tenisku povijest pa spomenemo Steffi Graf te Ivana Lendla, koji su zajedno osvojili čak 30 Grand Slamova, vidimo koliko su se teniske nagrade povećale.

Lendl i Graff u karijeri nisu prešli 22 milijuna zarade od teniskih nagrada, a toliko toga su više osvojili.

Advertisement. Scroll to continue reading.

novčane nagrade tenis

Trenutno su dva igrača prešla preko 100 milijuna dolara zarađenih od novčanih nagrada, a to su Roger Federer i Novak Đoković.

Stotki će se vrlo vjerojatno pridružiti i Rafael Nadal, dok bi kod žena to mogla napraviti Serena Williams, iako zbog njenih godina mislimo da neće uspjeti.

Svi ovi nabrojani iznosi samo su novčane nagrade od turnira. Cifre su daleko veće kada bismo uključili sve sponzorske ugovore ili novčana jamstva koja dobivaju za pojavljivanje na određenim turnirima.

Recimo, svaki početak teniske sezone je u Australiji te turniri igračima daju velike iznose samo da se pojave na turnirima i što duže zadrže u Down Underu i time stave Australiju u centar teniskog svijeta više od mjesec dana.

Razlog tomu je i prvi Grand Slam sezone koji se igra u Australiji.

Ogromna nagrada na Indian Wellsu

Indian Wells, Masters koji se igra na vrućim terenima Kalifornije, ove je godine ponudio igračima milijun dolara bonusa ako osvoje turnir u singlu i parovima.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Nažalost, ove godine se nitko nije osladio ovim bonusom. Turnir koji zbog svoje veličine ima nadimak “peti Grand Slam” i ove je godine potvrdio taj epitet.

Naime, pobjednici turnira Juan Martin del Potro te Naomi Osaka dobili su svatko 1,340,860 dolara. Naši predstavnici, Borna Ćorić i Petra Martić, imali su odlične nastupe.

Borna je stigao do polufinala gdje je u neizvjesnom meču poražen od Federera, dok je Petra po prvi put u karijeri stigla do četvrtfinala nekog Masters turnira.

peti grand slam

Porast turnira u Kini

Koliko Kina napreduje, vidi se i po tenisu i porastu zainteresiranosti za njega. Tenis je treći najgledaniji sport na televiziji u Kini, iza nogometa i košarke.

Chengdu, ATP i WTA Shenzhen, ATP i WTA China Open Beijing, Shanghai Masters, Zhengzhou, Anning, Nanchang, Dalian, Guangzhou, Wuhan, Tianjin, Zhuhai. Sve su ovo turniri ATP i WTA razine koji se održavaju u Kini.

teniski shop

Porast tog trenda možemo vidjeti i u drugim sportovima gdje igrači odlaze igrati u kineske lige (nogomet, košarka) za sumanute iznose.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Pa zašto bi onda tenis bio iznimka? Svi nabrojani turniri su relativno novi, a nude igračima dobre iznose, a teniskim organizacijama priliku da se prošire na ogromno tržište. Win-win situacija za obje strane.

Članak napisao

Advertisement

Daj mi još teniskih vijesti

Teniski klubovi

Teniski klubovi ZagrebTeniski klub TravnjakTK ChromosTK Chromos-SavicaTK ConcordiaTK DinamoTK FuturTK MladostTK HrvojeTK VeternicaTK ZagrebTK ITeamTK Ivan MerzTK Mala ŠalataTK MatchTK MedveščakTK MovensTK ParkTK PonikveTK...

Teniski klubovi

Teniski klubovi SplitTeniski klubovi ZadarTeniski klubovi DubrovnikTeniski klubovi MakarskaTeniski klubovi KaštelaTeniski klubovi ŠibenikTeniski klubovi BolTeniski klubovi StobrečTeniski klubovi PločeTeniski klubovi OrebićTeniski klubovi MetkovićTeniski klubovi...

Blog

Kao klinac sam volio igrati tenis. Doduše, to su bili užasni reketi i užasne loptice na improviziranim terenima u kvartu. Ali hej, bio sam...

Blog

Znate li Vi povijest tenisa? Pojedini povjesničari kažu kako, svima nama dragi sport tenis, svoje korijene vuče daleko u prošlost. Tako ga povezuju i...