Do veljače ove godine gotovo nitko osim pravih teniskih fanatika nije čuo za ovog mladića.
Svoje prve teniske korake pravi u Izraelu gdje i živi do svoje 12-te godine kada se vraća nazad u majku Rusiju kako bi se u potpunosti posvetio tenisu.
Prvi ITF turnir odigrao je još davne 2009. godine, te pobjede niže uglavnom na futures turnirima.
Godinama se okušavao i na challenger sceni, ali obično je ispadao u prvom kolu, ako bi uspio proći kvalifikacije.
I dok je 2020. velikoj većini bila godina koju što prije žele zaboraviti, Karatsev tada počinje igrati kao preporođen i nakon 11 godina profesionalne karijere dolazi do prve challenger titule u Pragu.
Te godine vezao je čak 3 challenger finala od kojih je 2 osvojio te treće izgubio od Wawrinke.
Grand Slam debitant
U 2021. ulazi kao svjetski broj 113 i kroz 3 kola kvalifikacija se kvalificira na svoj prvi Grand Slam u karijeri.
Ovaj 27-godišnjak je tada šokirao tenisku javnost kada je u svom Grand Slam debiju došao do polufinala zaredavši tako imena poput Schwartzmanna, Auger–Aliassimea, Dimitrova i Gerasimova kojeg je ostavio na samo jednom gemu!
Novak Đoković je bio taj koji je zaustavio Aslanov čudesni niz, no Karatsev nije iz Australije otišao pognute glave jer je kući otišao bogatiji za 654 tisuće dolara i s napretkom od čak 72 mjesta na ATP ljestvici.
Pohod na prvu ATP titulu
Okrunivši sezonu 2020./2021. sa polufinalom Grand Slama, Aslan Karatsev postao je treća osoba u povijesti Toura koja je stigla iz kvalifikacija do četvrtfinala Australian Opena, a pobjedom nad Grigorom Dimitrovom taj je podatak postao još snažniji ulaskom u polufinale.
Nakon velikih uspjeha na australskim terenima, Karatsev je nakon kraće stanke započeo i azijsku turneju nastupom u Dohi.
Nakon glatke pobjede protiv Katarčina Mubaraka Shannana Zayida, domaćeg igrača s pozivnicom u dva seta, Karatsev je imao još jedan meč s Grand Slam pobjednikom – Dominicom Thiemom.
Podsjetimo, Thiem je postao prvi pobjednik na Grand Slamu u novim, COVID-19 uvjetima. Nakon što je došao do pobjede u prvom setu nakon tiebreaka(7-5), ipak je kvaliteta Thiema bila prejaka za aktualnog polufinalista Grand Slama, iako treba napomenuti da je i u tom meču broj osvojenih poena na returnu bio na strani Karatseva.
Međutim, poraz u 2. kolu nije značio odlazak iz Dohe. U parovima sa sunarodnjakom i dobrim prijateljem Rublevom osvojio je turnir pobijedivši u finalu par Daniel / Oswald, a valja istaknuti da su u Dohi izbacili velika imena u parovima poput parova Melo/Rojer i Chardy/Martin i time najavio svoj odličan tjedan u Dubaiju.
Mnogi kritičari su za vrijeme Australian Opena, a posebice nakon njega tvrdili da je Karatsevo polufinale bila kombinacija puke sreće i tek djelomične kvalitete, ali je od ponedjeljka 27. igrač svijeta u Dubaiju pokazao da su kritike na njegov račun bile uvelike pogrešne.
Prvi meč u Dubaiju bio je ponovni susret s Bjelorusom Egorom Gerasimovom, kojeg je Karatsev u Australiji vrlo glatko pobjedio, ostavivši Gerasimova na samo 1 osvojeni gem.
Ovoga puta, dogodio se sličan scenarij u smislu pobjede, no međutim ovoga puta Bjelorus je bio uspješniji u osvajanju gemova. Nakon toga uslijedila su čak četiri meča koja je Karatsev rješavao u tri seta, od kojih je protiv dvojice Talijana – Jannika Sinnera i Lorenza Sonega napravio preokret nakon gubitka u prvom setu.
Zasigurno, najveća pobjeda je bila protiv sunarodnjaka Andreya Rubleva, protiv kojega je osvojio čak 45 poena na returnu, za razliku od Rubleva koji je imao dvostruko manje.
Prvo ATP finale
U finalu je bez većih poteškoća pobijedio Južnoafrikanca Lloyda Georgea Harrisa s 6-3, 6-2 i postao treći Rus s osvojenim ATP naslovom ove sezone.
Nakon finala izjavio je da je finale bio tijesan meč, da je bio iznimno nervozan zbog činjenice da je igrao svoje prvo ATP finale, nije zaboravio ni čestitati svome protivniku na odličnome tjednu (Harris će također od ponedjeljka imati svoj ranking karijere – 52. mjesto), ali da je u konačnici vrlo sretan što je osvojio naslov.
S rezultatom koji je samo nastavak polufinala Grand Slama, čini se da je Aslanov napad na top 20 vrlo ozbiljan i ukoliko ne dođe do ozbiljnijeg pada u igri – vrlo izvjestan.
Tekst pišu: Stjepan Lončarić & Filip Šlingar